Etsi sivustolta:

Kirjaudu sis채채n

Puheenjohtajan porinat 4 / 2013

Puheenjohtajan porinat 4 / 2013

PDFTulostaS채hk철posti

Samoilipa Sammatissa / joukko pieni intomieli /

lausumahan lauantaina / rupattelemaan runoilla.

KaRuSe kalevalaista / runomittaa varjeleepi /

joka meid채n poljentoa / kunnioittaa 채idinkielen.


N채in hauskasti toimittaja Natalia Kisnanen aloittaa L채nsi-Uusimaa 뱇ehden kuvauksen kes채isest채 tapahtumastamme Kes채p채iv채t Sammatissa 29.-30.6.2013. Kisnanen kokeilee Trokeemankelin k채ytt철채 ja toteaa humoristisesti, miten mankeli 씳쨖채hti runor채vellyksen raakaversiolle sen seitsem채n kertaa. Kisnasen runokokeilu ja artikkeli osoittavat h채nen vahvan kiinnostuksensa kalevalakielt채 kohtaan.

Lauantaina Sammatin Kes채p채ivien ohjelmassa oli katsaus seuran 15-vuotiseen historiaan. Sen antoivat lehtori Kauko Virtanen ja fil. tri Tiera Laitinen. Kielenk채채nt채j채 Kalervo Mettala esitelm철i Viron kansalliseepoksesta Kalevipoegista. Elias L철nnrotin ty철h철n tutustunut virolainen l채채k채ri Friedrich Reinhold Kreutzwald sai em. teoksen ensimm채isen osan julkisuuteen vuosina 1857-1881. Toinen osa painettiin Kuopiossa 1862.

Lappeenrantalainen Omenapuutarhan Teatteri tarjoili kalevalakielisen ohjelman 쒴aikkia kalavaleita. Siin채 n채yttelij채t Aarre Heinonen ja Kai Gr챕n sek채 ohjaaja, fil. tri Raija M채kel채-Eskola kertoivat trokeemittaisia tarinoita ja vitsej채. Viimeksi mainittu esitti my철s kirjoittamiaan piirtoheitinsatuja. Paikkarin torpan tuki -yhdistyksen puheenjohtaja Risto Piekka valotti asiantuntijana Elias L철nnrotin el채m채채.

Kaksip채iv채isen tapahtuman toisena p채iv채n채 pidettiin Sammatin kirkossa pastori Arvo Survon Kalevalakielinen Korpimessu. Kanttori Haikki Orama oli harjoituttanut paikallisen ryhm채n, joka lauloi kertaajakuorossa yhdess채 lappeenrantalaisten kanssa. Oraman basso soi komeasti kauniissa kirkossa. Lohjan aluepappi Heikki Marjanen osallistui messuun sujuvasti kalevalakielell채.

Kalevalaisen Runokielen Seura KaRuSe ry piti vuosikokouksen majoituspaikassaan SyysViirussa. Hallitukselle my철nnettiin tili- ja vastuuvapaus. Entiset toimihenkil철t valittiin. J채senmaksu on edelleen 10 euroa.

Raija M채kel채-Eskola, puh.joht. p. 0400 673 278, raijame(at)hotmail.com.

Tuomas Keskim채ki, varapj., tuomaskeskimaki(at)gmail.com

Tiera Laitinen, siht., tiera(at)iki.fi

Kauko Virtanen, tal.hoit., kauko.virtanen(at)tuubi.net

Kalervo Mettala, kalervo.mettala(at)luukku.com

Huomio! Huomio! Tilattavissa Aulis Rintalan kirja: Kalevalamitan opas urbaanille runoniekalle sek채 Runo-CD: Kalevalaa etel채pohjalaasittaan. Molempien hinta 10 euroa/kpl + postituskulut. Seuran j채senilt채 ei postikuluja perit채. Otapa yhteys Kaukoon ja tilaa itsellesi tai yst채v채lle!

PS. Seuran 7. runomestariksi on valittu Tuomas Keskim채ki.

Raija M채kel채-Eskola