Etsi sivustolta:

Kirjaudu sis채채n

Puheenjohtajan porinat 4 / 2014

Puheenjohtajan porinat 4 / 2014

PDFTulostaS채hk철posti

"Kunnioitettavat, rehelliset Suomenmiehet!" N채in juhlallisesti alkoi professori L철nnrotin puhe valiokunnalle. H채m채l채inen-lehti kertoo 7.3.1862 L철nnrotia siteeraten miten ep채tasaisesti ihmisten omaisuus jakautui: toisella ei ole mit채채n, mutta toisen rikkaudelle ei ole "채채ri채". L철nnrot korosti yhteisen is채nmaan merkityst채. T채ss채kin h채n otti opetuksensa avuksi kalevalakielisen s채keen: "Parempi omalla maalla / juoda vett채 tuohisesta, / kun on maalla vierahalla / juoda tuopista olutta".

Vuosikokous 30.8.2014. Tampereella kirjastotalo Metsossa pidetyss채 vuosikokouksessa valittiin entiset toimihenkil철t KaRuSe ry:n hallitukseen. N채in ollen puheenjohtajana jatkaa Raija M채kel채-Eskola. Hallituksen muuut j채senet ovat Tuomas Keskim채ki, Tiera Laitinen, Kauko Virtanen ja Kalervo Mettala.

Kunniaj채senet. KaRuSe ry:ll채 on kolme kunniaj채sent채: Irmeli P채채kk철nen toimi yhdistyksen alkumetreill채 aktiivisena seuran innoittajana. Harri Per채l채 tunnetaan Trokeemankelin suunnittelijana ja kalevalakielen korjausohjelman laatijana. Uudeksi kunniaj채seneksi yhdistys valitsi inkeril채isen pastori Arvo Survon, jonka muotoilemaa kalevalakielist채 Korpimessua olemme saaneet kuulla jo nelj채ss채 kes채tapahtumassa. Ko. messua on esitetty eri versioina my철s muualla Suomessa ja l채hialueella. Huomionarvoista on, ett채 samainen messu on k채채nnetty my철s vatjankieliseksi. Vatjalaisia on maailmassa nykyisin vain kourallinen.

Runomestarit. 15 toimintavuoden aikana KaRuSe ry:n runomestareiksi on valittu yhteens채 kahdeksan (8) ansioitunutta runoniekkaa. Aakkosj채rjestyksess채 lueteltuina aikaisemmat runomestarit ovat seuraavat: Riitta H채m채l채inen, Tuomas Keskim채ki, Anja Karkiainen, Ky철sti Kettunen, Oiva Pennanen, Paavo Turakainen ja Risto Varis. Uudeksi runomestariksi hallitus nimesi Kalevi Koskelan, joka voitti KaRuSe ry:n vuoden 2011 runokisan ja joka on usean vuoden ajan kirjannut p채ivitt채in muistiin uutistapahtumia. H채n on julkaissut n채it채 kalevalakielisi채 tekstej채채n nimikkeell채 Kalevilan vuosikirja.

---- Juuri pidettyjen seurakuntavaalien innoittamana kerrottakoon pieni humoristinen koululaistarina trokeemitalla:

Uskontotunnilla tapahtui

Esitettiinp채 kysymys:
"Mist채 kansa Israelin,
mist채 syntyi ja sikisi?"
Ehti Ville viittaamahan:
"L채ht철paikka lienee nappi."
Opettaja ihmetteli,
mit채 tuo hassuja hupatti.
Antoi veikko vastauksen:
"Sanoohan jo Raamattukin,
alkoivat ihmiset napista."

Raija M채kel채-Eskola