Etsi sivustolta:

Kirjaudu sis채채n

Kirjoituskilpailun tulokset

PDFTulostaS채hk철posti

Kalevalaisen Runokielen Seura Karuse ry. julisti viime marraskuussa valtakunnallisen kirjoituskilpailun, jossa oli kaksi sarjaa: kalevalamittainen runo ja essee. Kilpailuaika p채채ttyi t채m채n vuoden kalevalanp채iv채n채 ja voittajat julkistetaan lauantaina 2.7. seuran Kalevalaisilla kes채p채ivill채 Vesilahdessa.

Kilpailuun osallistui 36 nimimerkki채, jotka l채hettiv채t 31 runoa ja 15 esseet채. N채ist채 Kalevalaisen Runokielen Seuran hallituksen keskuudestaan valitsema esiraati poimi loppukilpailuun 7 runoa ja 5 esseet채. Loppukilpailut철ist채 voittajat valitsi Kalevalaseuran kunniaj채sen, professori Pekka Laaksonen.

Runosarjan aiheena oli eduskuntavaalien innoittamana vaalipuhe. Sarjaan tuli 31 kilpailuty철t채, joissa aihetta k채siteltiin hyvin monipuolisesti: mukana oli my철s mm. kosiopuheita. Voittajaksi valikoitui kuitenkin poliittisia puolueitamme railakkaan humoristisesti arvioiva pitk채 runo Kilpalaulanta kipakka, jonka on kirjoittanut "Keravan V채in채m철iseksikin" kutsuttu Kalevi Koskela.

Kalevi Koskelan runsaaseen runotuotantoon voi tutustua my철s h채nen omassa kalevalaisessa blogissaan: Keravan V채in채m철inen

Esseesarjan otsikko oli Kalevalakielen kosketuksia. Sen v채lj채 teht채v채nanto salli kirjoittajien kertoa kalevalakielen merkityksest채 omassa el채m채ss채채n tai pohtia yleisemm채ll채 tasolla kalevalaisen runouden merkityst채 ja k채ytt철mahdollisuuksia. Sarjan voitti haukiputaalaisen Vieno Myllyl채n essee Niit채 채itini opetti. Siin채 l채hdet채채n liikkeelle Sortavalan seminaarin karelianistisesta maailmasta ja p채채dyt채채n koulumaailman j채lkeen Kalevalaisten Naisten piiriin.

Kunniamaininnan saa lis채ksi tamperelaisen Hannu Syv채ojan essee Kalevala vuonna 1935. Siin채 pohdiskellaan Kalevalan 100-vuotisjuhlien aatteellista ilmapiiri채 sellaisistakin n채k철kulmista, jotka eiv채t tule esiin uudessa Kalevalan kultuurihistoriassa.